SKU:
MRN75R95HAF
UPC:
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
*VDE-certified ≥100% BT.2020 color area; vs. DCI-P3
**Each Red, Green and Blue LED backlight is <100μm. Certified by VDE.
Micro RGB AI Engine Pro
*Utilizes AI-based formulas
Micro RGB HDR Pro
*vs. Neo QLED HDR+
**Utilizes AI-based formulas
Glare Free
Motion Xcelerator 165Hz
Play your favorite video games and enjoy sports with blazing-fast motion clarity, virtually no lag or blur. You'll get consistently beautiful visuals and ultra- smooth performance at top speeds, so your picture stays stunning throughout all the action. With dynamic refresh technology, it supports VRR at up to 4K 165Hz, delivering incredible performance for your favorite games.*
*4K 165Hz is only available with PC- connected games that support such specifications (PC graphic card required). Performance may vary.
Micro RGB Precision Color 100
Auto HDR Remastering Pro
4K AI Upscaling Pro
AI Motion Enhancer Pro
FreeSync Premium Pro
Object Tracking Sound+ and Dolby Atmos
*50" and smaller screens have a virtual top channel
  • MODEL: MRN75R95H
  • ORDER CODE: MRN75R95HAFXZA
  • SCREEN SIZE CLASS: 75"
  • SCREEN DIAGONAL MEASUREMENT: 74.5"