SAMSUNG UN75U8000 75 Inch 4K UHD Crystal HDR Smart TV - UN75U8000FFXZ (2025)
SKU:
UN75U8000
UPC:
Condition:
New
SOLD IN-STORE ONLY
Out of stock
Crystal Processor 4K
Powers 3D color mapping and upscaling for a clear picture
MetalStream Design
Elegant design that enriches your space
Samsung Knox Security
Secures personal data* with triple layer protection
Endless Free Content
A world of content at your fingertips. No subscription required.
4K Upscaling
Upgrades what you watch to crisp 4K clarity
Motion Xcelerator 60Hz
Experience clear picture and smooth motion in games and sports
Play your favorite video games and enjoy sports with fast motion clarity. This technology automatically estimates the motion between individual frames and then uses it to predict subsequent frames to improve the smoothness of the motion. It supports up to 4K 60Hz, providing fast performance for your favorite games.
HDR
Expanded contrast for enhanced visual detail
Color Booster
Boost color expression and add brilliance to your content
Object Tracking Sound Lite
Motion based sound
Q-Symphony
TV and soundbar work together in perfect harmony
PICTURE (PANEL)
  • Display Type: Ultra-High Definition (UHD)
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Lighting Technology: Mega Contrast
  • Display Resolution: 4K (3,840 x 2,160)
  • Anti Reflection: N/A
  • Viewing Angle: N/A
  • Dimming Technology: N/A
PICTURE (PROCESSING)
  • Processor: Crystal Processor 4K
  • Upscaling: 4K AI Upscaling
  • Variable Refresh Rate (VRR): Yes
  • Motion Handling: Motion Xcelerator 60Hz
  • Contrast Enhancer: Yes
  • Object Motion Enhancing: N/A
  • Color: Color Booster
  • HDR (High Dynamic Range): Yes
  • HDR10+: Supported
  • Auto HDR Remastering: N/A
  • Adaptive Picture: N/A
  • Supersize Picture Enhancer: N/A
AUDIO
  • Speaker Type: 2CH
  • Output Power: 20W
  • Dolby Atmos: N/A
  • Object Tracking Sound (OTS): OTS Lite
  • Q-Symphony4: Yes
  • Active Voice Amplifier (AVA): N/A
  • Adaptive Sound: N/A
  • Bluetooth Audio: Yes
  • 360 Audio: N/A
DESIGN
  • TV Design: MetalStream
  • Bezel Type: 3 Bezel-less
  • Front Color: Black
  • Stand Type: Basic Feet
  • Stand Color: 85”: Black, 75”-43”: Titan Gray
  • Adjustable Stand: N/A
CONNECTIVITY
  • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
  • Bluetooth: Yes (BT5.3)
  • One Connect Box: N/A
  • HDMI Input: 3 Ports
  • HDMI Maximum Input Rate: 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
  • HDMI Audio Return Channel: eARC/ARC
  • HDMI-CEC: Yes
  • USB Ports: 1 x USB-A
  • Ethernet (LAN): 1
  • Digital Audio Out (Optical): N/A
  • RF Connection: 1
  • RS-232C Input: N/A
SAMSUNG VISION AI
  • Live Translate: N/A
  • Generative Wallpaper: N/A
  • Pet & Family Care: N/A
  • Home Insight: Yes
  • Universal Gestures/Quick Control: Yes
TV ART FEATURES
  • Art Mode: N/A
  • Art Store: N/A
SMART TV FEATURES
  • Operating System: One UI Tizen
  • AI TV: N/A
  • Free Ad Supported TV: Samsung TV Plus
  • Smart Home Connectivity: SmartThings, Matter, IoT- Sensor Functionality
  • Smart Assistants (Built-In): Bixby, Alexa
  • Smart Assistants (Works with): Google Assistant
  • Far-Field Voice Interactions: N/A
  • Web Browser: Yes
  • SmartThings Hub/Quick Remote/Matter
  • Hub/IoT-Sensor Functionality: Yes
  • Samsung Health: Yes
  • Multi Device Experience: Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On
  • Multi-View: N/A
  • Ambient Mode: N/A
  • Buds Auto Switch: Yes
  • Works with Apple Airplay: Yes
  • Works with Google Cast: Yes
  • Daily+: Yes
  • Daily Board: N/A
  • Workout Tracker: Yes
  • Karaoke Mic: N/A
  • Multi-Control: Yes
  • ConnecTime: N/A
  • Screen Vitals: N/A
  • Storage Share: Yes
GAMING
  • Gaming Hub: Yes
  • Cloud Gaming: Yes - Xbox, NVIDIA GeForce Now, Luna, Blacknut, Antstream, Boosteroid, Utomik
  • AI Auto Game Mode: N/A
  • ALLM (Auto Low Latency Mode): Yes
  • Game Motion Plus: N/A
  • Super Ultra Wide Game View: N/A
  • Game Bar: N/A
  • Mini Map Zoom: N/A
  • VRR Standard: N/A
  • HGiG: N/A
  • Hue Sync: N/A
SECURITY
  • Knox Vault: N/A
  • Knox Security: Yes
POWER
  • Power Supply (V): AC110-120V~ 50/60Hz
  • Standby Power Consumption (W): 85"-43": 0.5W
  • Typical Power Consumption (W): 85”: 218W, 75”: 165W, 70”: 142W, 65”: 139W, 58”: 125W, 55”: 97W, 50”: 89W, 43”: 85W
  • Max Power Consumption (W): 85”: 260W, 75”: 215W, 70”: 190W, 65”: 160W, 58”: 150W, 55”: 120W, 50”: 110W, 43”: 100W